Horganyzás (tömeg horganyzás)
A cinkbevonatokat elsősorban vidéki, városi és nem sok kén-dioxidot tartalmazó ipari környezet hatásának kitett acél munkadarabok felületének védelmére alkalmazzák.
A vas- és acél alkatrészek korrózió elleni védelmében egyik leggyakrabban alkalmazott fémbevonat a cink (horgany).
Ennek okai:
- • a legolcsóbb galvanizálásra használható fém,
- • a cink kevésbé nemes fém, mint az acél és ezért mindaddig megvéd a korróziótól amíg a bevonat jelen van,
- • a leválasztási és utókezelési technológia függvényében díszítőhatása és védőértéke széles intervallumban változtatható.
- • mérgezőhatása mérsékelt.
A cinkbevonatok díszítési célra általában nem alkalmasak, mert a légkör hatására képződő só vegyületek a felület fémes színét és fényét teljesen elfedik. Savaknak, lúgoknak a cink vagy csak igen gyengén, vagy egyáltalán nem áll ellen.
Horganyzás savas elektrolitokban
- • Enyhén savas, ammóniumion-tartalmú elektrolitokbóla leválasztott bevonat fedőképessége és kiegyenlítő hatása valamint a bevonat fénye rendkívül jó. Hátránya, hogy az elektrolit ammónium-ion tartalma a szennyvízkezelés során, a nehézfémek leválasztásakor gondot okoz.
- • Az erősen savas elektrolitoklehetnek kicsi és közepes cinktartalmúak, mely utóbbinál már lehetővé válik a nagyobb áramsűrűséggel történő galvanizálás. Egyaránt alkalmazhatók kloridos és szulfátos elektrolitok is. A kloridosok előnye, hogy a nagyobb vezetőképesség miatt nagyobb áramsűrűség érhető el, viszont hátránya az, hogy a galvanizáló berendezésekre fokozott korróziós hatást gyakorol.